Skip to content Skip to footer

Pojemniki plastikowe w Czechach

Gospodarki rozwiniętych państw europejskich wykazują duże zapotrzebowanie na pojemniki plastikowe. W dzisiejszym świecie opartym na dokładnie zaprogramowanej logistyce pojemniki euro są niezbędne w wielu branżach od handlu detalicznego i przemysłu po towarowe rolnictwo. W tym artykule omówimy sytuację na Czeskim rynku opakowań plastikowych.

Charakterystyka rynku

Czechy pomimo niezbyt wielkiego terytorium są państwem o dobrze rozwiniętym przemyśle i sprawnej gospodarce. Szczególnie dobrze rozwinął się w tym kraju przemysł motoryzacyjny i elektrotechniczny, spośród innych dziedzin gospodarki świetnie radzą sobie handel i towarowe rolnictwo. Wszystkie te branże potrzebują dużej ilości pojemników plastikowych w celu organizacji produkcji oraz załadunku gotowych półproduktów i produktów.

W związku ze specjalizacją produkcji i przewagą dużych zakładów czeski rynek wymagał dużego ujednolicenia również w dziedzinie pojemników plastikowych. Potrzebne były pojemniki dostosowane do rodzajów miejscowej produkcji, łatwe w łączeniu na paletach oraz transporcie. Znakomicie czeski rynek zaspokoiły produkty niemieckiej firmy Schoeller Allibert, które sprostały wszystkim z tych warunków.

Skrzynki euro oraz big box w Czechach

Jednymi z najpopularniejszych i szeroko wykorzystywanych w czeskim przemyśle i handlu pojemnikami są pojemniki euro (na czeskim rynku klt přepravky). Jest to duża grupa uniwersalnych kontenerów i pudeł cechujących się dużą wytrzymałością, trwałością i łatwością w transporcie. Nic więc dziwnego, iż w większości Czeskich sklepów i zakładów produkcyjnych te pojemniki są obecne i szeroko wykorzystywane. Ich cechą charakterystyczną jest łatwość łączenia i przewożenia na paletach w większej liczbie, prosta przesuwalność dzięki wyposażeniu w kółka oraz szczelność dzięki zamkniętym bokom i możliwości montażu ściany górnej.

Pomimo swojej uniwersalności pojemniki Euro nie są idealne wszędzie. W rolnictwie czeskim gdzie podstawą jest niewielka waga pojemnika, wytrzymałość oraz dobra wentylacja furorę robią skrzynki plastikowe z rodziny big box ventilated base and walls. Pojemniki te również są produkcji firmy Schoeller Allibert. Dzięki ich dużej powierzchni użytkowej (640 L), wzmocnionemu dnu oraz wentylowanym bocznym ściankom są one idealne do zbioru i transportu płodów rolnych.