Skip to content Skip to footer

Profesjonalne noże kuchenne skarbem każdej kuchni

Profesjonalne noże kuchenne skarbem każdej kuchni

Noże zawsze odgrywały istotną rolę w życiu człowieka, począwszy od epoki kamiennej, gdzie wykonane z kości, rogu czy drewna, służyły do cięcia i rąbania, po dzień dzisiejszy, doceniane głównie jako narzędzie kuchenne. Profesjonalne noże kuchenne wykonane z dobrej, szlachetnej stali są skarbem każdej kuchni.

Jak dbać o noże?

Noże kuchenne są odporne na korozję, jeśli są odpowiednio konserwowane. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia noży jest niewłaściwe ich czyszczenie.

Aby zapewnić im maksymalną trwałość, należy przestrzegać kilku zasad:

– Każdorazowo po użyciu należy myć noże pod bieżącą wodą, ponieważ pozostawione na nich przez dłuższy czas resztki jedzenia, zwłaszcza słone lub kwaśne, mogą spowodować powstanie na ostrzu trwałe plamy.
– Noże z plastikowymi uchwytami można myć w zmywarce. Nie mniej jednaj należy pamiętać, żeby tuż po skończonej pracy natychmiast ją otworzyć. Gorąca para również powoduje powstawanie plam i prowadzi do korozji ostrza. – Należy zwrócić uwagę na wybór detergentu do czyszczenia, czy to płynu do naczyń czy tabletek czyszczących do zmywarek. Zbyt intensywny może doprowadzić do korozji.
– Noże nie lubią towarzystwa innych metali, dlatego powinny być przechowywane tak, aby nie dotykały innych metalowych naczyń. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w specjalnym drewnianym bloku bądź przyczepione do specjalnej listwy magnetycznej.
– Profesjonalne noże kuchenne lubią współpracę z deskami drewnianymi. A zatem wskazane jest unikanie twardych powierzchni, wykonanych z naturalnego lub sztucznego kamienia, które nie amortyzują cięcia, przez co nóż szybko się stępi.

Ostrzenie noży

Większość noży kuchenny da się zaostrzyć. Służą do tego specjalne ostrzałki. Po kilku latach stosowania profesjonalnych noży kuchennych warto skorzystać z profesjonalnego ostrzenia. Doświadczona osoba, starannie i precyzyjnie naostrzy nóż na odpowiedniej maszynie, tak by nie zetrzeć nadmiernie ostrza oraz by nie uszkodzić drobnych krawędzi.

Noże nie lubią zmywarki

Zdecydowanie lepiej jest czyścić profesjonalne noże kuchenne ręczne. Nagrzanie i nadmierna wilgoć, które występują w zmywarce, powodują ich rdzewienie.

W przypadku noży z drewnianą rączka, dobrze jest ostrze myć pod bieżącą wodą, używają do tego delikatnego detergentu, zaś uchwyt przecierać wilgotną ściereczką. Niewskazana jest wysoka temperatura. Do konserwacji drewnianej rączki można używać oleju spożywczego, np. rzepakowego. Zalecany jest olej tłoczony na zimno, który nie zatyka drobnych porów i lepiej wnika w drewno.

Profesjonalne noże kuchenne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl