Skip to content Skip to footer

Remont mieszkania – jak zaplanować?

Każde mieszkanie w pewnym momencie wymaga gruntownego remontu. Niemniej jednak decyzja o remoncie mieszkania to poważna inwestycja, która musi być poprzedzona stworzeniem odpowiedniego planu. W jaki sposób odpowiednio rozplanować remont? Odpowiadamy!

Remont mieszkania – odpowiedni budżet

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania związane z remontem mieszkania w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na remont mieszkania. Z tego względu w pierwszej kolejności należy dokładnie pod liczyć całościowy:

– koszt zakupionych materiałów i ich dostawy,
– koszt wynagrodzenia pracowników,
– koszt transportu odpadów budowlanych

Należy również uwzględnić dodatkowe wydatki związane m.in. ze sprzątaniem, czy też znalezieniem dodatkowego lokum, w którym będziemy przetrwać podczas remontu. Równocześnie należy uwzględnić, że mimo dokładnego podliczenia kosztów zawsze mogą pojawić się różnego rodzaju nieprzewidziane wydatki. Z tego względu do już wyliczonych kosztu warto dodać dodatkowe 10%.

Odpowiedni harmonogram

Remontowanie mieszkań w sposób efektywny wymaga stworzenia odpowiedniego harmonogramu przeprowadzanych prac. Tworzenie tego typu założenia dotyczącego prowadzonych prac zawsze powinno być skonsultowane z wykonawcą. Dzięki temu uzyskamy wiedzę na temat czasu potrzebnego do zrealizowania poszczególnych etapów prac zawartych w harmonogramie. Na co pozwala harmonogram?

W praktyce harmonogram pozwoli nam między innymi na odpowiednie rozplanowanie dostaw materiałów dla ekipy remontowej. Równocześnie tak, jak zostało to wspomniane w kwestii opracowania budżetu należy mieć na uwadze, że podczas prac mogą się pojawić sytuacje które wpłyną na wydłużenie wcześniej opracowanego harmonogramu.

Jakie inne przygotowania wymaga remontowanie mieszkań?

Remont w bloku – odpowiednie zezwolenia

Warto mieć na uwadze, w przypadku prac remontowych przeprowadzanych w mieszkaniu należy to zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie części wspólnych, dzięki czemu zabrudzenia nie wydostaną się z mieszkania m.in. na klatkę schodową.

Niewolno również zapominać, że w niektórych sytuacjach konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na budowę. Dotyczy to przede wszystkim remontów, w ramach których zamierza się ingerować w konstrukcję budynku m.in. poprzez wyburzanie ścian.