Skip to content Skip to footer

Sous vide – czym jest ?

„Urządzenia do sous vide” – termin znany przede wszystkim kucharzom, osobom zajmującym się a co dzień pracą w gastronomii czy wielbicielom smacznej i co najważniejsze, zdrowej żywności. Jednak w ostatnim czasie informacji na temat sous vide zaczyna pojawiać się w internecie i innych mediach coraz więcej. Czym tak dokładnie jest ten termin, i co umożliwia nam przy gotowaniu?

Torebki próżniowe i ich mały sekret

Okazuje się, że za terminem urządzenia do sous vide kryje się… metoda gotowania potraw, i to w szczelnie zamkniętych torebkach próżniowych. Takie potrawy przygotowywane są w niskich temperaturach i nie mogą przekraczać temperatury wrzenia. Z kolei poszczególne rodzaje mięsa, można przy pomocy sous vide przyrządzać nawet do 60 stopni. Sam termin wywodzi się z języka francuskiego i tłumaczymy go jako „próżnię”. Sama metoda z kolei odkryta została w latach 70. W taki sposób pakowano mięso, warzywa czy ryby, umieszczając je w opakowaniach bez powietrza. Dzięki temu, we wnętrzu możemy otrzymać próżnię, a tak przygotowaną potrawę umieszczamy następnie w wodzie i wedle wytycznych, podgrzewamy do konkretnej temperatury. Proste, prawda?

Co zyskamy, gotując „w próżni”?

Czas przejść do najważniejszego punktu w gotowaniu, czyli co tak naprawdę zyskamy, gotując za pomocą tej metody. Przede wszystkim, będziemy mogli cieszyć się smaczniejszymi posiłkami. Wszystko za sprawą smaku, który okazuje się po gotowaniu w pełni naturalny. Dzięki temu nie musimy korzystać z przypraw, które okazują się zbędne, a my możemy nie raz zdziwić się prawdziwym smakiem warzyw czy mięsa.

Urządzenie do sous vide – czy warto je kupić?

Urządzenie do sous vide okaże się więc zbawieniem dla każdego, kto nie przepada za posmakiem potraw wyjmowanych prosto z plastikowych worków czy innych opakowań. Tu na pierwszym miejscu stawia się na naturalność. Zyskamy również na czasie, zdrowiu i oszczędnościach – profesjonalne urządzenia do gastronomii połowę pracy wykonają bowiem dosłownie za nas, a my zyskujemy potrawy nie z tej ziemi. Kolejnym plusem jest fakt, że urządzenia te pozwalają nam zachować prawdziwy rozmiar dań. Możemy pożegnać się więc z wszelkich krojeniem, które do tej pory było koniecznością.

Urządzenia do sous vide znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl