Interesuje cię architektura zabytkowa? Uwielbiasz zwiedzać barokowe pałace, odkrywać średniowieczne zamki i spacerować w obrębie starego miasta? W takim razie istnieje idealny zawód dla Ciebie – sprawdź, na czym on polega!
I architekt, i historyk
Osobami, które całe życie spędzają w towarzystwie rysunków renesansowych okien, rekonstrukcji gotyckich sklepień i badaniu stratygrafii fasad kamienic są… architekci.
Tak, osoby, które ukończą studia architektoniczne niekoniecznie swój czas poświęcać muszą nowoczesnym, kubicznym obiektom ze szklanymi fasadami. Istnieje też druga, mniej znana opcja – i jest nią renowacja zabytków.
Niektóre polskie uczelnie mogą pochwalić się posiadaniem specjalizacji takich jak Konserwatorstwo czy Ochrona Zabytków. Absolwenci posiadają wtedy umiejętności, które pozwalają im na wykonywanie nadzorów podczas prac archeologicznych, piastowanie urzędu konserwatora zabytków lub na nadawanie nowych funkcji historycznym obiektom.
Bazuj na wiedzy…
Jak zatem wyglądają nauka na podobnym kierunku? Oczywiście, adept renowacji zabytków musi przyswoić podstawową wiedzę architektoniczną z obszaru konstrukcji, budownictwa i projektowania. Dodatkowo jednak zyskuje obszerną wiedzę na temat historii architektury.
Już od pierwszych semestrów nauki wałkowane zostają konkretne epoki, zarówno w kraju jak i na świecie. Absolwent musi bowiem dobrze orientować się w datowaniu obiektów, w odróżnianiu od siebie konkretnych stylów i detali. Powinien nie tylko wiedzieć czym jest kapitel kolumny, ale również umieć jednym tchem wymienić najróżniejsze rodzaje kapiteli, które użytkowane były na przestrzeni dziejów.
…i sprawdź się w praktyce
W późniejszym okresie nauki przechodzi się do bardziej specjalistycznych przedmiotów. Przestają być zagadką tematy chemii budowlanej, tego, dlaczego budynki wilgotnieją lub czemu powstają rysy. Student uczy się również odtwarzać dawny wygląd zabytkowego okna albo portalu nad drzwiami.
Dzięki temu dla absolwenta renowacja zabytków nie będzie już później czarną magią – będzie wiedział jak wymienić spleśniałe belki więźby dachowej, jaką decyzję podjąć w przypadku braku archiwalnych zdjęć przy rekonstrukcji elewacji, jak określić dawną kolorystykę fasady i jakich tynków użyć przy konserwacji tak, aby imitowały one te pochodzące sprzed stulecia.
Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.