Skip to content Skip to footer

Sporty ekstremalne

Niektórzy ludzie wykazują się skłonnością do aktywności powodujących wydzielanie adrenaliny. Zazwyczaj stają się oni amatorami sportów ekstremalnych lub wykonują prace o wysokim ryzyku. Jeśli jednak rekreacyjnie chce się przeżyć coś szalonego, możliwym jest skorzystanie z szeregu aktywności przy wsparciu profesjonalnych opiekunów i trenerów.

Możliwe aktywności ekstremalne

Zastanawiając się nad jakimś sportem ekstremalnym wielu ludzi myśli jedynie o skokach na bungee czy spadochronowych. Jest to jednak szeroka grupa aktywności obejmujących również wspinaczki wysokogórskie, narciarstwo ekstremalne, zwiedzanie jaskiń, latanie lotniami, kite-surfing i wiele innych. Wszystkie te aktywności mają jeden wspólny mianownik. Naginają wytrzymałość organizmu do niesamowitego poziomu. Jeśli rozpoczyna się przygodę ze sportem ekstremalnym warto jednak rozpocząć od prostych aktywności takich jak skoki tandemowe.

Skoki tandemowe – zalety tego typu aktywności

Tego typu aktywność polega na skoku spadochronowym, gdy jest się podpiętym uprzężą do profesjonalnego instruktora. To on zapewnia bezpieczeństwo. Jest to łatwiejsza droga do pierwszego skoku gdyż nie jest konieczne zbyt długie szkolenie. Wszystkie techniczne aspekty są zabezpieczane przez profesjonalistę. Skoki tandemowe są idealne dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z ekstremalnymi aktywnościami.

Dlaczego ludzie poszukują sportów zwiększających poziom adrenaliny?

Skoki hormonu jakim jest adrenalina, zwiększają przepływ krwi w mózgu. Daje to poczucie euforii i szczęścia. Aby wygenerować substancję konieczne jest postawienie się w sytuacji stresowej czy lękowej. Ludzie szukają sposobów aby częściej otrzymywać zastrzyki adrenaliny, gdyż odczucie ulgi po zakończonej aktywności jest bardzo przyjemne i odprężające.

Czy adrenalina może być szkodliwa?

Adrenalina sama w sobie jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie. Nie jest zatem szkodliwa dla zdrowia. Jednak jeśli droga jej poszukiwania stanie się brawurowa, może być przyczyną urazów spowodowanych lekkomyślnością. Dlatego też zawsze należy pamiętać o zachowaniu wszystkich podstawowych zasad bezpieczeństwa przy uprawianiu jakiegokolwiek sportu ekstremalnego. Nawet jeśli są to pozornie bezpieczne i łatwe skoki tandemowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.