Skip to content Skip to footer

Uwolnij adrenalinę, skocz ze spadochronem

Lubisz dreszcz emocji? Wybierasz sporty, które uwalniają adrenalinę? A może spróbujesz skoków spadochronowych? To nie tylko ogromna dawka adrenaliny, ale także niezwykłe przeżycie. Teraz możesz skoczyć bez robienia kursu spadochronowego.

Wybierz skoki tandemowe

Jeszcze do niedawna skoki spadochronowe były dostępne dla nielicznych. Obecnie pojawiła się propozycja dla osób, które chciałyby zobaczyć, jak to jest w powietrzu, ale nie chcą przechodzić specjalistycznego kursu. To skoki w tandemie, czyli z instruktorem. Takie skoki są coraz popularniejsze jako prezent lub element imprezy integrującej. Sam skok tandemowy odbywa się w specjalnej uprzęży, w którą ubrani są instruktor oraz pasażer. Nie trzeba mieć idealnego stanu zdrowia, wiek także nie gra roli. Skaczą nawet osoby stuletnie i niepełnosprawne, a dzieci muszą mieć minimum 120 cm wzrostu.Przeciwskazaniami zdrowotnymi jest ciąża, epilepsja oraz ostre choroby serca i układu krwionośnego. Także osoby o wadze powyżej 110 kg nie zostaną dopuszczone do skoku ze względu na zalecenia producenta sprzętu.

Co trzeba wiedzieć o skokach ze spadochronem

Skoki ze spadochronem, także skoki tandemowe składają się z kilku elementów. Najpierw jest krótki lot samolotem na wysokość, z której jest wykonywany skok. Zwykle jest to 3000 – 4000 m. Po wyskoczeniu z samolotu spadochroniarz leci przez kilkadziesiąt sekund lotem swobodnym. Osiąga wtedy prędkość 200 km/godz. Po kilkudziesięciu sekundach zostaje otwarty spadochron. Spadanie zdecydowanie zwalnia. Spadochronem można dość dobrze kierować, aby wylądować w określonym miejscu. Na koniec następuje lądowanie. Dobrzy spadochroniarze potrafią trafić w punkt o średnicy kilku centymetrów.

Bezpieczeństwo w czasie skoku

Skoki spadochronowe uważane są za bardzo niebezpieczne. Jednak wypadków w tym sporcie zdarza się niewiele, ponieważ zachowywane są bardzo rygorystyczne zasady bezpieczeństwa. Skoczkowie przechodzą liczne szkolenia, a sprzęt jest nie tylko atestowany, ale także często sprawdzany.Bardzo bezpieczne są skoki tandemowe. Specjalnie przeszkoleni instruktorzy dbają, aby skok był nie tylko bezpieczny, ale i przyjemny dla pasażera. Sprzęt do tych skoków musi przejść wyjątkowo szczegółowe i trudne testy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.