Skip to content Skip to footer

Wsparcie psychologiczne dla dzieci w Gliwicach

Krzywda fizyczna bądź psychiczna, utrata kogoś bliskiego czy rozwód rodziców może niekorzystnie wpłynąć na psychikę dziecka. Często dochodzi do zmiany w jego zachowaniu, będące sygnalizowaniem potrzeby pomocy. Dla niekiedy bezradnych rodziców rozwiązaniem może być pomoc psychologa dziecięcego w Gliwicach.

Co wyróżnia dobrego psychologa dziecięcego?

Psycholog dziecięcy to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia oraz posiada specjalizację zawodową w psychoterapii dzieci i młodzieży. Za jego profesjonalizmem przemawia odbycie licznych specjalistycznych szkoleń i kursów, potwierdzonych certyfikatami. Dobry psycholog dziecięcy w Gliwicach to taki, który posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz doskonałą znajomość konkretnego zakresu schorzeń, jakimi się zajmuje. To ułatwia rodzicom wybór psychologa, który będzie mógł skutecznie pomóc dziecku a nie odeśle całej rodziny do innego specjalisty. Ponadto, profesjonalny psycholog dziecięcy jest w stanie obiektywnie ocenić stan dziecka, nie wartościując kompetencji rodziców.

Pierwsza wizyta u specjalisty

Początkowo, psycholog dziecięcy przeprowadza wywiad z rodzicami oraz dzieckiem. Dzięki wiedzy o stanie dziecka, jego środowisku oraz sytuacji rodzinnej, może na tym etapie wstępnie zdiagnozować problem, jego genezę oraz czynniki i mechanizmy go powodujące. Dodatkowo, pomocne przy postawieniu diagnozy są wszelkie dodatkowe opinie innych psychologów, ewentualne karty wypisu w przypadku hospitalizacji dziecka oraz specjalistyczne testy psychologiczne i pedagogiczne. Po zebraniu wszystkich danych i wyciągnięciu wniosków, dochodzi do omówienia wyników z rodzicami a następnie do zaproponowania najkorzystniejszej oraz najlepszej dla dziecka metody terapeutycznej.

Psycholog dziecięcy w Gliwicach – jak wybrać?

Pomoc, jaką oferuje psycholog dziecięcy w gliwicach, dostępna jest w wielu placówkach w mieście. Istotnym aspektem jest wybór najkorzystniejszej dla danej osoby opcji. Po pierwsze, można skorzystać z bezpłatnych poradni psychologicznych, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednakże wadą tego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na wizytę i dalekie terminy z racji dużej ilości pacjentów, zarówno z Gliwic, jak i miast ościennych. Z drugiej strony dostępne są prywatne placówki komercyjne, w których czas oczekiwania jest o wiele krótszy, natomiast jest to płatna usługa. W jednym, jak i drugim przypadku, w celu skorzystania z pomocy psychologa, niezbędne jest skierowanie od lekarza.