Skip to content Skip to footer

Zbieranie monet

Numizmatyka, bo tak nazywa się zbieranie monet jest to hobby, które uprawia bardzo mało osób. Ogólne podejście do zbierania monet wygląda trochę jak do zbierania znaczków, jednak jeśli ktoś zagłębi się w ten temat, to może okazać się to naprawdę czymś bardzo fajnym, co przynosi nie tylko ciekawe przygody ale także miłe wspomnienia. W tym świecie można poznać naprawdę bardzo dużo wspaniałych osób, a niektóre przyjaźnie pozostaną na lata.

Numizmatyka, co to takiego?

Zbieranie monet można opisać w kilku podpunktach, a są to:
– skup starych monet,
– skup złotych monet,
– skup monet ze srebra.Prawdopodobnie zapyta ktoś, dlaczego zostało tutaj użyte słowo skup. Jest ono użyte celowo, ponieważ zazwyczaj żeby dostać jakąś monetę trzeba najpierw za nią zapłacić. Dla jednych może wydawać się to dość dziwne, że czyimś hobby jest zbieranie monet, za które trzeba wcześniej zapłacić jednak jeśli ktoś zbiera monety z głową to jego kolekcja z dnia na dzień staje się coraz bardziej wartościowa i jeśli w przyszłości będzie potrzebował gotówki to będzie mógł ją sprzedać.

Jakie można spotkać typy kolekcji?

Na rynku występuje kilka typów kolekcji. Jest to sprawa dość indywidualna jednak warto mieć świadomość, że nie każda osoba musi zbierać każdą monetę. Monety można zbierać na przykład z tylko jednego wieku, okresu historycznego, monety tylko z wybranym nominałem czy też monety, które są wydane tylko w jednym mieście lub regionie. Jest to dość ciekawe i trzeba się naprawdę zagłębić w daną monetę żeby poznać jej historie, jednak dla osób, które robią to przez kilka lat jest to czysta przyjemność.

Gdzie można zaopatrzyć się w monety?

Bardzo często idą ulicą można spotkać napis skup starych monet alb skup złotych monet i to właśnie w takich miejscach najczęściej można spotkać monety do kupienia. W takich miejscach warto zacząć swoją przygodę z tym hobby, ponieważ można tam dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek na temat zbierania monet. Jako ciekawostkę można dodać, że jest pewien skup monet ze srebra, gdzie jest wiadro wypełnione monetami. Jeśli ktoś chciałby zakupić 1kg monet to on kosztuje określoną cenę, a jako zachętę sprzedawca dorzucił do tego wiadra monetę, która jest warta bardzo dużo pieniędzy. Oczywiście pozostałe monety są warte bardzo mało, jednak dla kogoś kto zaczyna przygodę może być to fajny prezent na początku przygody z numizmatyką.