Świeże owoce i warzywa jak powszechnie wiadomo są bardzo smaczne, ale niestety ich największą wadą jest to, że stosunkowo szybko się psują. Aby móc skorzystać z dobrodziejstwa warzyw i owoców przez cały rok należy je odpowiednio przetworzyć. Tego typu zadaniami zajmują się profesjonalne zakłady przetwórstwa.
Czym zajmują się zakłady przetwórstwa owoców i warzyw?
Przetwórstwo owocowo warzywne jak sama nazwa wskazuje skupia się przede wszystkim na przetwarzaniu warzyw i owoców w wielu różnych formach. Zakłady mogą produkować między innymi koncentraty albo przeciery warzywne lub owocowe.
Przetwórstwo obejmuje swoim zasięgiem również powstawanie ketchupów i popularnych sosów pomidorowych. Nie można zapominać także o warzywach w słoikach. W Polsce coraz częściej konserwuje się nie tylko ogórki i paprykę, ale również marchew, cebulę i ziemniaki. Zakłady w Polsce na szeroką skalę produkują marynaty owocowe i kompoty.
Moda na napoje w kartonach
Zakłady przetwórstwa owocowo warzywnego coraz częściej zajmują się wytwarzaniem pysznych soków i nektarów, które produkuje się nie tylko z owoców, ale również z warzyw. Na półkach sklepowych coraz częściej można spotkać zdrowe soki z pomidorów, marchwi albo buraków.
Jeżeli chodzi o soki owocowe, to najczęściej przetwarza je się z jabłek, pomarańczy, brzoskwiń, truskawek i wiśni. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce produkuje się soki nie tylko z owoców krajowych. Oprócz wspomnianych napojów z owoców produkuje się różnego typu wyroby skrzepłe takie jak np.: dżemy, marmolady, konfitury albo powidła.
Dlaczego warto?
Wszystkie dary natury należy przetwarzać w odpowiedni sposób, dzięki czemu nie dojdzie do ich zepsucia. Przetworzone owoce i warzywa są bardzo smaczne i co najważniejsze można je wykorzystać do przygotowania wielu pysznych potrwa.
Soki owocowe są bardzo przyjemnym sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin. Przetwórstwo owocowo warzywne jest bardzo ważną dziedziną przemysłu spożywczego. Produkowane przetwory trafiają nie tylko na krajowy, ale również i zagraniczny rynek. W Polsce przetwarza się nawet połowę zbieranych owoców.